Parę ciekawostek na temat urządzeń linuksowych



/dev/random vs /dev/urandom

/dev/random jest wykorzystywany jak generator liczb pseudolosowych. "Pseudo" – ponieważ prawdziwa losowość nie istnieje w świecie komputerów. Pula liczb z /dev/random/ jest generowana na podstawie m.in. informacji ze sterowników. Jeśli pula jest pusta, wówczas odczytać z /dev/random zostanie zablokowany.

Inaczej sprawa ma się z /dev/urandom (unlimited random). W przypadku braku danych wejściowych (pusta pula), zostaną wygenerowane liczby na podstawie algorytmu, jednakże nie będzie to ciąg losowy (a przynajmniej nie tak losowy jak w przypadku wykorzystania /dev/random/). /dev/urandom wykorzystujemy, gdy istnieje potrzeba ciągłego generowania liczb, przy czym ich losowość nie jest aż tak ważna. /dev/urandom zdecydowanie nie nadaje się do rozwiązań kryptograficznych.


/dev/null vs /dev/zero vs /dev/full

/dev/null jest używane jako urządzenie do którego przekierowuje się nieporządane dane wyjściowe. Taka "czarna dziura" :-) Jako, że na zapytanie o odczyt zwraca znacznik końca pliku, nie można zostać wykorzystane jako źródło danych.

Inaczej zachowuje się /dev/zero – które jak najbardziej może zostać wykorzystane jako źródło danych. Zwraca one tzw. NULL characters. Korzystając z tego urządzenia możemy wygenerowac pusty plik o określonej wielkości.

W podobny sposób może zostać wykorzystane urządzenie /dev/full/. Główna róznice obserwujemy przy próbie zapisu - wówczas urządzenie zwraca ENOSPC (brak miejsca na dysku). Idealne do testowania negatywnych scenariuszu działania oprogrowamowania (nieudany zapis pliku)


/dev/mem vs /dev/kmem






Rok powstania: 2024.

Powrót do strony głównej

Mapa strony:

Ta strona została wykonana w notatniku.

notepad.exe